کاندیشنر مو چیه و از آن چگونه استفاده کنیم؟

کاندیشنر مو که بعنوان نرم کننده از آن شناخت بیشتری داریم از محصولات مراقبتهای مو است که برای خوش حالت کردن و نرم کردن موها استفاده می شود .

کاندیشنر مو یا نرم کننده حاوی ترکیبات روغن ها ، سیلیکون ها و نرم کننده ها و … می باشد که بصورت یک ماده حالت دهنده و مرطوب کننده کاربرد دارد . و با این ترکیبات خود رطوبت را را به مو بر می گرداند. شاید بشود گفت امروزه محصولات صافی و کراتینه مو هم به نوعی در خود از ترکیبات کاندیشنر استفاده می کنند.

انواع مختلفی از نرم کننده‌ها نیز وجود دارد. البته رایج‌ترین آنها، آبرسان مرسوم بعد از شامپو است. نوع دیگر، نرم‌کننده عمیق است که تقریبا مانند ماسک مو عمل می‌کند به این معنی که مدت بیشتری روی مو باقی می‌ماند تا به عمق موها نفوذ کند. نرم کننده تمیز کننده که به آن کو‌واش (co-wash) هم می‌گویند، که به عنوان یک شامپو و نرم کننده آبرسان عمل می‌کند و هم‌زمان موها را تمیز می‌کند و  به آن حالت می‌بخشد. نوع دیگر، حالت‌دهنده مو بدون نیاز به آبکشی است که بعد از حمام استفاده می‌شود‌، بدون نیاز به شستشو است و باعث تغذیه و محافظت از مو در طول روز می‌شود.

در حال حاضر نرم‌کننده خشک هم در بازار وجود دارد، این نرم‌کننده به گونه‌ای طراحی شده که با اسپری کردن مقدار کافی به موها آن‌ها را صاف‌تر و نرم‌تر می‌کند بدون اینکه نگران چرب شدن بیش از حد موهای خود باشید.

آموزش رنگ و مش

نحوه استفاده از کاندیشنر روی موها

کاندیشنر مو

روش صحیح استفاده از نرم کننده باید بصورت طولانی مدت و مصرف آن بصورت مایع باشد . بدینگونه که آب موهایتان باید بطور کامل گرفته شود و سپس به مدت 2 دقیقه نرم کننده استفاده شود و روی سر بماند . البته در کاندیشنر های عمیق می تواند این زمان را تا 5 دقیقه هم بالا برد . اما یادتان باشد که باید آب موهایتان کاملا گرفته شده باشد تا نرم کننده اثر و به ریشه موهایتان برسد. در واقع آب زیاد باعث رقیق شدن نرم کننده می شود و کیفیت و اثر آن را کم می کند.

در مورد کاندیشنر مو بیشتر بدانیم

کارکردهای نرم کننده در چه حدی هستند ؟ چه ویژگی های خاصی دارند ؟ آیا کاربرد آنها در حد همین نرم کردن و حالت دادن موهاست ؟ آیا از مزیت های دیگر کاندیشنر مو اگاه هستیم ؟در ادامه به ویژگی‌های کاندیشنر اشاره می‌کنیم و مزیت‌هایی که استفاده از آنها برای موی ما به دنبال دارد.

خصوصیات و مزیت های کاندیشنر مو

  1. نرم کنندگی همراه با مراقبت
  2. تنوع زیاد نرم کننده ها
  3. استفاده اسان بعد از شامپو زدن
  4. نیازمندی انواع موهای چرب و ساده
  5. کمک به استفاده بی دغدغه از حوله
  6. اثرگذاری سریع

در ادامه به موارد بالا از پایین به بالا بصورت مختصر توضبحاتی ارایه می دهم

تاثیرگذاری فوری یعنی اینکه در همان دو دقیقه اثر خود را می گذارد . یعنی شما یک ساعت هم بر موی سرتان بگذارید معادل همان دو دقیقه است . پس فکر نکنید که اگر بیشتر در سرتان بماند اثرگذارتر خواهد بود.

هنگامی که موها مرطوب است، بسیار آسیب پذیر است و در این شرایط خشک کردن مو با حوله می‌تواند باعث شکستگی و آسیب به کوتیکول مو شود. اما استفاده از کاندیشنر باعث کاهش این آسیب می‌شود.

موهای شما چه چرب باشند چه نازک و ساده در هر صورت برای هر کدام کاندیشنر های خوبی موجود هست که می توانید از ان استفاده کنید.

بعد از شامپو زدن به آسانی از کاندیشنر استفاده کنید تا به به شست‌وشوی بهتر کمککند و مو را براق کند.

موقع استفاده از کاندیشنر معمولا از نیمه موهایتان به سمت انتها از نرم کننده ها استفاده کنید . معمولا موهای نزدیک به ریشه مو سالم تر هستند و موهایی که از ریشه فاصله و بزرگتر هستند و در واقع قسمتهای انتهایی موها نیاز به مراقبت و کاندیشنر هستند.

اینرا هم بخوان :  انواع شینیون محبوب را بشناسید

درمان موخوره و پیشگیری از آن را بشناسیم

اشتباهاتی در استفاده از کاندیشنر مو

اگر در سالن زیبایی از کاندیشنر مو یا در یک مرکز زیبایی بر روی موهایتان کاندیشنر مو استفاده شده را با نرم کننده هایی که خودتان انها را زده اید مقایسه کنید شاید پی ببرید که نرمی ولطافت آن کجا و این کجا؟ خب این هم بی دلیل نیست . که در این قسمت به اشتباهاتی که در استفاده از کاندیشنر می شود می پردازیم :

14 اشتباه درباره استفاده از کاندیشنر مو که باید بدانید

1. نرم کننده تان تاریخ مصرفش تمام شده

معمولا هر محصول آرایشی تاریخ مصرف دارد که به آن دقت نمی کنیم . اگر از محصولات تاریخ مصرف گذشته استفاده کنید بالطبع ممکن است به موهایتان اسیب هم برساند. کاندیشنر هم از این نوع محصولات جدا نیستند.

2. یک نرم کننده تا اخر عمر

دیده شده که خانمی از دوران نوجوانی یک کاندیشنر استفاده می کند . خوب استفاده مداوم برای سالهای مداوم از یک برند کاندیشنر برای موهایتان ایده ال نخواهد بود و برای تغییر در حالتدهی موهایتان لازم است دوره ای کاندیشنرتان را هم عوض کنید.

3.خوب نمی شویید.

4. موی هایتان را تجمیع نمی کنید.

وقتی موهایتان را رها می کنید روی شانه هایتان ، اجازه تماس مو به پوستان را می دهید که این باعث سوزش پوستتان خواهد شد . یعنی کاندیشنر اثری که باید روی موهایتان بگذارد را مقداری اش را صرف پوستتان می کند. پس موهایتان را با کلیپس جمع کنید و تا دو دقیقه به کارهای حمامی دیگرتان بپردازید.

5-  هرگز از کاندیشنر عمیق استفاده نمی‌کنید

نرم کننده های عمیق و ماسک‌های مو یکسان نیستند اگرچه هر دو باعث تقویت و آبرسانی موهای شما می شوند اما  شما می‌توانید به نرم کننده عمیق به عنوان یک نسخه بهبود یافته از نرم کننده معمولی فکر کنید. بهترین بخش در مورد آنها این است که فرمول‌های نرم‌کننده‌های عمیق امروزه به گونه‌ای است که به سرعت جادوی خود را نشان می‌دهند.

6- از درمانهای مکمل مانند ماسک مو استفاده نمی کنید.

برخی از کاندیشنر ها با درمانهای مکمل جواب بهتری می دهند . یعنی مصرف نرم کننده ها بعد از ماسک مو خیلی اثربخشی زیادی خواهد داشت.

7- در شستن نرم کننده عجله می‌کنید

در محصولات کاندیشنر مدت زمانی اثر گذاری در ان نوشته شده از یک تا 5 دقیقه . خب شما حواستان نیست یا عجله دارید هنوز بیست ثانیه نگذشته نرم کننده را می شویید ! پس انتظار اثربخشی را نداشته باشید.

8- از نرم کننده مناسب کمک نمی گیرید

قرار نیست کاندیشنری که روی موهای خواهرتان جواب داده برای شما هم ایده ال باشد. جنس موهایتان در انتخاب کاندیشنر مو دخیل است. پس اگر نتیجه نگرفتید کاندیشنر خود را عوض کنید. اگر موی چرب دارید، شاید به نرم‌کننده‌های قوی نیاز نداشته باشید. اگر موی خشک دارید باید نرم‌کننده قوی‌تری استفاده کنید.

9-شامپو برای موهای خشک نرم کننده برای موهای چرب

خب این هم اشتباه دیگری است . باید نرم کننده تان در راستای کارکرد شامپو تهیه و خرید شود. در واقع نرم کننده ها مکمل های شامپو ها هستند .

10- نرم کننده‌های بدون نیاز به آبکشی  را نمی شناسید.

آیا می‌دانید که مجبور نیستید فقط از نرم کننده های نیازمند شست‌وشو استفاده کنید؟ بله، نرم کننده بدون نیاز به شستشو برای افرادی که موهای ضخیم، فرفری، آسیب دیده یا ریزش مو دارند بسیار مفید است. این نوع نرم کننده در مدت طولانی روی موها باقی می‌ماند و موها از مزایای آن‌ها سود می‌برند. (نکته مهم: استفاده از نرم کننده‌های بدون نیاز به آبکشی به این معنی نیست که از انواع دیگر نرم کننده نمی‌توانید استفاده کنید بلکه می‌توانید هر دو را با هم استفاده کنید.)

اینرا هم بخوان :  راهنمای خرید اتو موی مناسب

11- از نرم کننده ها مرتب استفاده نمی کنید.

نباید حمام را بدون زدن کاندیشنر ترک کنید. از آنجا که شامپو موهای شما را تمیز می‌کند و به از بین بردن هرگونه روغن و ناخالصی‌ها کمک می‌کند، نرم کننده می‌تواند به موهای شما رطوبت مورد نیاز مو را برساند.

12- ریشه موهایتان را کاندیشنری می کنید.

باید این کار را متوقف کنید . جاهایی که موهای شما خشک‌تر است مثلا از وسط موها به پایین‌تر که خشک هستند و در واقع ساقه موها نیازمند کاندیشنر هستند وقتی ریشه ماهیتان را می زنید پوستتان را چرب می کنید و باعث کنده شدن ریشه مو می شوید.

13- بیش از اندازه مصرف می کنید.

اینکه ضقخامت و حجم موهایتان چقدر است اندازه مصرف نرم کننده ها را مشخص می کند. باید بدانید چه مقدار در کف دستتان بریزید .  هنگامی که بیش از حد از نرم‌کننده استفاده می‌کنید، این کار باعث می‌شود موهای شما نازک‌تر نشان داده شود. قاعده کلی این است که بسته به ضخامت و بلندی موهایتان، از مقدار مناسبی کاندیشنر استفاده کنید.

14- اعتقادی به کاندیشنر ندارید.

هدف نرم کننده ها، بازگرداندن رطوبت به لایه‌های موها، به ویژه انتهای موها است که تمایل بیشتری به خشک شدن دارند و همچنین هدف دیگر آنها، نرم‌تر شدن موها است. چه موهای شما رنگ شده باشد چه دارای وز باشد استفاده از نرم‌کننده برای هر شخصی مفید است . اما اگر شما باور نکنید این ویژگی ها بر شما کمترین اثر را خواهند داشت. پس همیشه با حس خوب و انرژی خوب هر محصولی را استفاده کنید تا بیشترین کارایی آن را مشاهده کیند.

برخی سوالات شما

آیا آقایان هم مانند خانم ها باید از کاندیشنر استفاده نمایند؟

بله

آیا آبکشی نکردن کاندیشنر به موی من آسیب وارد خواهد نمود؟

همانطور که در سوال قبلی تشریح گردید شما باید مقدار بسیار اندکی از کاندیشنر را بر روی سطح موی خود باقی گذارید. بر جای گذاردن مقادیر زیاد از کاندیشنر بر روی مو باعث کدورت آن خواهد گردید. به استثناء کاندیشنر های Leave on که باید 100درصد بر روی مو باقی بماند. حتما راهنمای محصول خریداری شده خوانده و اجرا شود.

چگونه می توانم تشخیص دهم که کاندیشنر به طور کامل از روی موی من زدوده شده است؟

لازم نیست کاندیشنر را به طور کامل از روی موی خود بزدایید. زیرا مقدار بسیار اندکی از کاندیشنر باید بر روی سطح موی شما باقی بماند. در واقع همین پوشش و آب بند شدن مو با کاندیشنر است که مو را حالت پذیر می نماید.

کاندیشنرهای با نفوذ عمقی(Deep penetrating conditioner) چه فرقی با کاندیشنرهای معمولی دارد؟

کاندیشنرهای با نفوذ عمقی طوری طراحی شده که به داخل کوتیکول رسوخ می کند.

چه مدت کاندیشنر روی سر من باقی بماند؟

معمولا 2تا5 دقیقه کافی است حداکثر10 دقیقه. دستورالعمل سازنده مدنظر قرار گیرد.

در اثر استعمال کاندیشنر موی من لخت و بی حالت می گردد آیا من کاندیشنر زیاد مصرف کرده ام؟
اینرا هم بخوان :  علت ریزش مو چیست؟

ممکن است از کاندیشنرهای سنگین استفاده کرده باشید. کاندیشنر را عوض کنید.

آیا کاندیشنر رشد مو را تسریع می کند؟

خیر ولی کمک می کند که مو، بیشتر روی موی سر شما باقی بماند.

آیا کاندیشنر موخره را هم درمان می کند؟

هیچ چیز جز تیغه های قیچی! موجب برطرف شدن موخره نمی گردد.

در آرایشگاه بعد از کاندیشن کردن، موی من را زیر سشوار قرار می دهند. آیا این کار لازم است؟

این کارعملکرد کاندیشنر را تسریع می کند اما مزایای کاندیشنر را بیشتر نمی کند.

آیا کاندیشنر مو را درخشان می نماید؟

مسلما همینطور است. علت کدر بودن مو آن است که نور به آن تابیده می شود اما به علت ناهمواری سطح آن بازتاب نمی گردد. کاندیشنر با هموار کردن پولکهای سطح خارجی مو بازتاب نور را بیشتر کرده و موجب درخشش آن می گردد.

موی من در اثر استعمال مواد شیمیایی خشک و تخریب شده. آیا بر جای گذاردن کاندیشنر بر روی مو در طول شب کار صحیحی است؟

این کار نه تنها تاثیری بر بیشتر نرم شدن موهای شما ندارد بلکه تارهای موی شما به علت تورم، در طول شب – وقتی شما خواب هستید- شکسته خواهد شد.

بعد از استفاده از کاندیشنر موی خود را با آب گرم آبکشی کنم یا آب سرد؟

به یاد داشته باشید هر چه دمای آب آبکشی بیشتر باشد کاندیشنر بیشتری زدوده می شود. از طرفی بر روی موی زبر و ضخیم کاندیشنر بیشتری باید بر جای بماند. بنابراین هر اندازه موی شما ضخیم تر است از دمای آبکشی کمتری استفاده نمایید تا کاندیشنر بیشتری بر روی موی شما بر جای بماند و هر چه موی شما نازک تر باشد از آب گرمتری استفاده نمایید تا کاندیشنر کمتری بر روی موی شما باقی بماند.

آیا فقط قسمتهای انتهایی تارهای مو باید کاندیشن گردد یا قسمتهای نزدیک به ریشه هم نیاز به کاندیشنر دارد؟

قسمتهای میانی و انتهایی مو(نوک موها) احتیاج بیشتری به رطوبت دارد زیرا عمر بیشتری کرده و زمان زیادتری در معرض عوامل مخرب و خشک کننده محیط مانند باد و یا نور خورشید همچنین مدل دهنده های گرمایی مانند سشوار و برسها و… قرار گرفته است. قسمتهای مو نزدیک به ریشه، جوان و سالم هستند به علاوه با روغن طبیعی پوست سر چرب می شوند. بنابراین به جز در موارد استثنایی نیازی به کاندیشن کردن آن قسمت نیست.

بعد از استفاده از کاندیشنر احساس می کنم موی من سنگین شده. چرا؟

این مشکل می تواند در اثر یکی از این عوامل به وجود آمده باشد: کاندیشنر به جای اینکه روی ساقه و نوک موها استفاده شود به غلط بر روی پوست سر مالیده شده است. کاندیشنر بیش ازحد استفاده شده و یا به خوبی آبکشی نشده است. کاندیشنر برای موی سر شما مناسب نبوده است.

آیا استفاده از کاندیشنر ضروری است؟

مصرف برخی شامپوها، مو را خشک و خشن می کند. خصوصاً اگر موها در اثر رنگ کردن و دستکاری های شیمیایی آسیب دیده باشند. به همین علت توصیه می شود که پس از استفاده از شامپو و آبکشی آن، مطابق دستورالعمل سازنده، از کاندیشنر استفاده شود. کاندیشنرها معمولاً برای چشم ها زیانبار هستند. مراقب باشید موقع استفاده، وارد چشم نشوند. برخی موها بدون کاندیشنر شانه نمی شود و فرم نمی گیرد، در این صورت استفاده از کاندیشنر ضروری خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *