انواع مو و ویژگی های آن را بشناسیم

شاید زیاد شنیدید که موهای شما زیبا هستند آیا این زیبایی همیشگی است ؟ وقتی انواع مو را بشناسید و ویژگی ها انها را بدانید به شناخن خوبی از جنس و نوع موی خود نیز خواهید رسید و این باعث می شود مراقبتهای بهتری از آنها داشته باشید

[elfsight_instagram_feed id=”36″]

چه ریز و درشت ، ضخیم ، طولانی ، کوتاه ، مات ، براق ، فرفری ، کویل یا مستقیم ، موهای شما نیاز به مرافیت هستند . با دانشتن نیازها و وِیژگی آنها به الگوی مناسی از موهای خود ، تخلخل ، چگالی و نیازهای آن آشنا شوید تا موهای سالم و زیبایی برای همیشه داشته باشید.

لیزر موهای زائد

انوع و انواع مو به چه معنی است؟

انواع مو
انواع مو

نوع موهای شما اساساً بر اساس الگوی فرهای موی شما تنظیم می شود. میزان وجود فر در موهای شما توسط فولیکول مو تعیین می شود . شکل فولیکول شما مشخص می کند که موهای شما:

  • صاف
  • موج دار
  • فرفری
  • موهای فر و زبر

هرچه فولیکول شما بیضی یا نامتقارن تر باشد موهای شما فرفری تر خواهد بود .

نوع موی شما توسط ژنتیک تعیین می شود .

شما می توانید الگوی حلقوی خود را با گرما یا مواد شیمیایی تغییر دهید و الگوی حلقوی شما توسط هورمونها یا داروهایی که مصرف می کنید می تواند تا حدودی تغییر کند ، اما الگوی اصلی حلقوی شما در DNA شماست.

هر وقت موهای شما چرخه رشد خود را طی می کند ، آن ویژگی های ژنتیکی مجدداً مورد تأیید قرار می گیرند.

ویژگی ها و نحوه مراقبت از انواع مو

نوع 1: موهای صاف

موی صاف

موهای نوع 1 فاقد موهای طبیعی است. یعنی در حالت طبیعی وجود ندارد . امروزه با تغییر در ساختار مو که عمده ترین روش ها کراتینه و صافی است موها را صاف می کنند .

موهای نوع 1 تمایل به چربی شدن دارند ، بنابراین بسیاری از متخصصان پوست و مو توصیه می کنند که برچسب محصولات را بررسی کنید تا مطمئن باشید محصولی که خریداری می کنید روغن اضافی به موهای شما اضافه نمی کند.

استفاده از شامپوهای خشک مناسب این نوع موهاست . نباید از ماسکهای چربی زای سنگین برای این نوع موها استفاده کرد.

شستن بیش از حد موهایتان اغلب باعث می شود پوست شما بیش از حد روغن تولید کند ، بنابراین شامپو خشک برای افرادی که موهای صاف و روغنی دارند ، یک مزیت است.

مدل 1A

این مدل از موهای صاف ، موهایی نازک ، نرم، براق هستند. درست است که این نوع موها ظاهر عالی دارند اما کم حجم به نظر می رسند. اگر موهایتان این مدل است باید سعی کنید با نوع مدل مو یا رنگ آن موهایتان را پر حجم تر نشان دهید مثلا می توانید از انواع رنگ و مش برای پر حجم نشان دادن موهایتان استفاده کنید.

اینرا هم بخوان :  درمان موخوره و پیشگیری از آن را بشناسیم

مدل 1B

این نوع مو کمی صخیم تر از مدل قبلی است و حجم دهی و حالت دادن آن آسان تر است. این نوع مو نه ضخیم است که مراقبت خاصی احتیاج داشته باشد و نه انقد صاف است که پوست سر را ببینید.

مدل 1C

این نوع از موی صاف، درشت ترین و ضخیم ترین مدل موی صاف است . با توجه به زبر بودن و مجعد بودن این مدل مو، حالت دهی به آن نیز کمی دشوار است. کوتاهی مو مدل لیر یا لایه ای بهترین مدل برای این نوع موهاست زیرا حالت دهی به موها را آسان تر می کند.

2.موهای مواج

موی مواج

نوع 2: موهای موج دار

نوع 2A

حالت طبیعی موهای نوع 2 ، بافتی ملایم و پرزدار است. از ریشه گرفته تا سطح چشم ، موهای شما نسبتاً صاف است. و از سطح چشم تا انتها ، موج سست و نامشخص دارید.

برای جلوگیری از صاف کردن آن موج ، از محصولات روغنی یا خامه ای خودداری کنید. درعوض ، کارشناسان توصیه می كنند كه پایه را با تقویت کننده های سبك تقویت كنید یا از ژل برای تلطیف آن امواج استفاده كنید.

نوع 2B

مانند نوع 2A ، موهای 2B را از قسمت میانی تا انتها شبیه 2A هستند . فرها از شکل S مشخص تری برخوردار هستند. ممکن است نیاز به کمی تلاش بیشتر برای صاف کردن باشد .

نوع 2C

مشخص ترین موج های S شکل نوع 2C است. الگوی موج ممکن است از نزدیک تاج شروع شود و به سمت پایین بیفتد. موهای نوع 2C اغلب ضخیم هستند.اگر موهای مواج از نوع 2C دارید، یعنی موهای شما فرهای مارپیچی شل و آزاد دارد.

افرادی که موهای 2C دارند ممکن است از متناوب بین صاف کردن روزانه ، که باعث آسیب رسیدن به موها می شود ، ناامید شوند و سعی در یافتن راه هایی برای تقویت و کنترل امواج خود داشته باشند. خبر خوب این است که اکنون بسیاری از موهای سبک وزن حاوی ترکیبات ضد رطوبت به همراه رطوبت هستند.

نوع 3: فرفری

موی فرفری
موی فرفری

نوع 3A

با موهای نوع 3A ، فرهای S شکل حلقه های گشاد تشکیل می دهند. این مدل مو نازک ترین و شکننده ترین نوع موهای مجعد و فر است . می توانید موهایتان را به راحتی مرتب کنید با این که موها مستعد فر شدن هستند.

نوع 3B

فرهای نوع 3B. فرها از ریشه ها به وجود می آیند و حجم کافی دارند. برای حفظ شکل مارپیچی خاص خود ، این حلقه ها به طور کلی نیاز به رطوبت دارند.

اینرا هم بخوان :  ریباندینگ مو چیست و روش اجرای آن چگونه است ؟

اگرچه در محصولات موی فر خود از سیلیکون و سولفات ها خودداری کنید. 

نوع 3C

فرهای ریز و بهاری مانند ریشه های تنیده شده برخی گیاهان بهاری است که بسیار زیباست .

به جای شانه زدن ، که می تواند به ایجاداسیب و شکستگی منجر شود ، از دستگاه اتو مواستفاده کرد.

موهای زبر و خیلی فر

موی زبر و فر
موی زبر و فر

موهای خیلی فر (در اصطلاح سیم تلفنی) نوعی از موهای مجعد است که بسیار زبر هستند و ترکیبی از فرم های مو به شکل «Z» و «S» هستند. خانم هایی که این مدل موها را دارند از ترس این که موهای آشفته ای داشته باشند، معمولا موهای خود را کوتاه نگه می دارند اما در حال حاضر استایل های مختلفی برای کوتاهی این مدل موها وجود دارد که می توانند از آن ها بهره ببرند. این مدل مو نیز دارای سه نوع به شرح زیر است:

مدل 4A

این نوع مو، موهای نازک و سفتی هستند و به خاطر سفت و محکم بودن ممکن است ضخیم به نظر برسند.

مدل 4B

این نوع مو، بیشتر حالت فر «Z» دارند تا S  و این نوع موها نرم هستند و در عین حال ضخیم تر از مدل  4A هستند.

مدل 4C

این نوع موها، فرهای ریز و حالت «Z»  دارند و موها کاملا یکدست فر هستند.

چگونه تخلخل و تراکم روی موهای شما تأثیر می گذارد

تخلخل

وقتی متخصصان مو درباره تخلخل صحبت می کنند ، این به معنی توانایی موهای شما برای خیساندن رطوبت است. اگر موهای شما بسیار متخلخل است ، در لایه سطح آن سوراخ های زیادی وجود دارد به نام کوتیکول.

ممکن است شما موهای طبیعی متخلخل داشته باشید ، یا ممکن است پردازش مواد شیمیایی و گرما باعث شده موهای شما متخلخل تر از حد معمول باشد.

آن سوراخ ها در کوتیکول به موهای شما اجازه می دهد رطوبت بیشتری جذب کنند. اگر آب و هوایی که در آن زندگی می کنید مرطوب است ، ممکن است موهای شما تمیز به یخ بزند. دلیل این امر است که کوتیکول رطوبت هوا را جلب می کند.

خبر خوب این است که موهای متخلخل همچنین محصولات مرطوب کننده را به خوبی جذب می کند. طیف گسترده ای از محصولات ، توانند سوراخ ها را مهر و موم کرده و موهای شما را راحت تر مدیریت کنند.

موهایی که کمتر متخلخل هستند ، محکم قفل شده اند و تمایل دارند در برابر رطوبت مقاومت کنند ، چه رطوبت محیطی باشد و چه پردازش شیمیایی.

اینرا هم بخوان :  مدل شینیون عروس با جدیدترین ها

برای جلوگیری از ایجاد محصولاتی که وزن شما کم شود و موهای شما را کدر کند ، هفتگی با یک شامپو شستشو بشویید و محصولات سبک تر برای ایجاد حجم انتخاب کنید.

تراکم

تراکم مو به تعداد موهای سر شما اشاره دارد. اگر نمی توانید پوست سر خود را به وضوح ببینید ، احتمالاً موهای متراکم دارید. اگر حتی بدون اینکه موهایتان را جدا کنید می توانید پوست سر خود را ببینید ، احتمالاً تراکم موهای پایینی دارید .

تراکم موهای شما می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله استرس ، هورمونهای دوران بارداری یا یائسگی و تغذیه قرار گیرد.

اگر تراکم موهای شما تغییر کرده است ، ایده خوبی است که از محصولاتی که استفاده می کنید استفاده کنید.

محصولات سنگین می توانند موهای با چگالی کم را صاف کنند. برای اضافه کردن حجم و بلند کردن به دنبال اسپری های بافتی و نرم کننده های سبک باشید. 

علت ریزش مو چیست؟

موهای مشابه همنوع خود را پیدا کنید

هر تجربه ای که شما بخواهید روی موهایتان انجام بدید قبلا دیگران به کرار از آن استفاده کرده اند .

یکی از مفیدترین کارهایی که می توانید انجام دهید استفاده از رسانه های اجتماعی برای یافتن و دنبال کردن کسی است که نوع موهای شما شبیه به شماست. محصولاتی را که آنها توصیه می کنند امتحان کنید. از تکنیک هایی استفاده کنید که برای آنها کار کرده است. در وقت و هزینه خود صرفه جویی می کنید.

سخن نهایی

نوع مو همه چیز در مورد الگوی فر موهای شما است. موهای نوع 1صاف است. نوع 2 به بهترین شکل به عنوان موجی توصیف شده است. موهای تیپ 3 فرفری است ، و نوع 4 آن به صورت زبر است. ممکن است در قسمت های مختلف سر خود الگوهای مختلفی از حلقه داشته باشید.

برای سالم نگه داشتن فرها ، تند و تیز بودن ، باید محصولاتی را آزمایش کنید تا مواردی را پیدا کنید که برای موهای شما مناسب هستند. موهای شما هر چه موهای شما موی نرم تر و متخلخل تر باشد احتمال اینکه برای سالم نگه داشتن آن نیاز به مرطوب کننده منظم و منظم دارید.

اگر مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید ، با یک متخصص که در نوع موهای شما تخصص دارد مشورت کنید ، یا با شخصی که نوع موهای شما را در رسانه های اجتماعی دنبال می کند ، پیروی کنید.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات آموزشی آرایشگری مو از وبلاگ کلبه ارزو بود. در صورتی که تمایل دارید آرایشگری مو رو به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش آرایشگری مو آموزشگاه کلبه آرزو شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *