میکروپیگمنتیشن چیست و چه مزایایی دارد؟

میکروپیگمنتیشن چیست ؟ میکروپیگمنتیشن یکی از تکنیکهای رایج در آرایش دایم و نیمه دایمی است که از آن در جهت اصلاح و تغییر فرم ابروها و سایر اجزای صورت و بدن استفاده می شود.

میکروپیگمنتیشن روشی شبیه به تاتو دارد ولی تاتو کردن نیست . در واقع یک روش شبه تاتو است که به خالق زیباترین فرم های برای ابروهاست. البته این روش مختص ابروها نیست و کاربردهای متنوعی در سایر اجزای صورت دارد.

میکروپیگمنتیشن چیست
میکروپیگمنتیشن چیست

آموزش فیبروز ابرو با تکنیکهای جدید

فرم دادن به شکل ابروها، خط رویش مو، لب‌ها، چشم و… از کاربردهای میکروپیگمنتیشن برای مردان و زنان می باشد. میکروپیگمنتیشن در واقع کار کردن با پیگمنتهاست. رنگدانه هایی که در زیر پوست قرار می گیرند.

ماندگاری میگروپیگمنتیشن سال رو رد می کند. پس هر گونه نقص در ابروها و اجزای صورت با میکروپیگمنتیشن تا مدتها کاور و پوشش داده می شوند.

میکروپیگمنتیشن می تواند برای افرادی که دارای بیمارهای که ریزش ابرو دارند یا مشکل پوستی روحیه بخش و مفید باشد. افرادی که آلوپسی دارند و یا شیمی درمانی شده اند می توانند برای ریز ابروها و مشکل پوستی خود از مزایای میکروپیگمنتیشن بهره مند شوند.

میکروپیگمنتیشن چگونه عمل می کند؟

میکروپیگمنتیشن چیست
میکروپیگمنتیشن چیست

جوهر های معدنی با کمک ابزار پیگمنتر به زیر پوست منتقل می شوند . پیگمنتر در عمل میکروپیگمنتیشن از دستگاه میکروپیگمنتیشن که دارای سوزن های ریزی هست کمک می گیرد. لب و چشم و ابروها با عمل انتقال رنگدانه های میکروپیگمنتیشن بسیار زیبا و جذاب خواهند شد.

پیگمنتر به کسی می گویند که عمل میکروپیگمنتیشن را انجام می دهد و باید برای انجام این کار دوره های آموزش آرایش دائم را گذرانده باشد تا ایمنی کار رعایت شود و عفونتی ایجاد نگردد.

میکروپیگمنتیشن با تاتو متفاوت است و شبه تاتو است . فرقش در رنگدانه و جوهر میکروپیگمنتیشن و میزان عمق نفوذ به پوست و همچین ابزارالات ایمنی آن است . جوهر و پیگمنت ها از مواد معدنی هستند.

درد میکروپیگمنتیشن یک درد طبیعی است که حاصل ایجاد خراش است و با بی حسی ها خیلی کم می شود . زمان انجام آن هم در حدود سی دقیقه تا یک ساعت می باشد که مربوط به حجم کار و مهارت دست پیگمنتر دارد.

واکنش های پوست بعد از میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن چیست
میکروپیگمنتیشن چیست

تجربه کمی ورم یک واکنش طبیعی پوست به ناحیه میکروپیگمنتیشن است. استفاده از پمادها و کمپرس یخ پیشنهاد پیگمنترها برای کاهش این ورم می باشد.میکروپیگمنتیشن خط چشم ، باعث اشک ریزی چشم خواهد شد و این یک واکنش طبیعی است. پس بهتر ان است که بعد از میکروپیگمنتیشن خط چشم رانندگی نکنید.

پیگمنتر ها به شما پمادهای خاصی را برای ضدعفونی شدن توصیه می کنند. همچنین به شما خواهند گفت که از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید دوری کنید. و البته باید و نبایدهای دیگر که به شما توصیه می شود که رنگدانه ها در پوستتان به تثبیت برسند.

اینرا هم بخوان :  آرایش دائم چیست و معایب و مزایای آن کدامند؟

رنگ ناحیه میکروپیگمنتیشن شده بلافاصله بعد از انجام کار ، بسیار تیره و بد رنگ خواهد بود ولی نگران نباشید این رنگدانه ها بعد از هفت روز کمرنگ می شوند و بعد از یکماه رنگ اصلی هویدا خواهد شد.

اگر درد و ورمتان هم زیاد بود و یا دچار تب شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

میکروپیگمنتیشن ایده ال چه کسانی است؟

میکروپیگمنتیشن چیست
میکروپیگمنتیشن چیست
 • کسانی که به لوازم آرایش روزمره حساسیت دارند و می‌خواهند آرایش داشته باشند.
 • کسانی که هر روز وقت زیادی برای آرایش کردن ندارند و پرمشغله هستند.
 • افرادی که لب‌های باریک، رنگ‌پریده و غیرمشخص دارند و می‌خواهند آن را بیشتر جلوه دهند.
 • افداری که دچار عدم تقارن در اجزای صورت هستند.
 • افرادی که پوست بسیار چرب دارند و معمولا نمی‌توانند آرایش کنند و آرایش آنها زود خراب می‌شود.
 • افرادی که دچار ناتوانی‌های فیزیکی هستند باعث می‌شود نتوانند به راحتی از وسایل آرایشی استفاده کنند یا استفاده از آنها برایشان ممکن نباشد.

میکروپیگمنتیشن برای کسانی که خواهان تغییر در خط رویش مو، ابرو، لب  و … بصورت مدت دار و زمان دار هستند مناسب خواهد بود. و برای کسانی که در برابر مواد آرایشی روزانه دچار حساسیت و آلرژی هستند ایده ال خواهد بود.

در واقع میکروپیگمنتیشن ایده آل کسانی خواهد بود که با انجام آن بسیاری از محدودیت برای آنها تبدیل به فرصت خواهد شد . این فرصت می تواند زمان باشد و با زیبا تر دیده شدن . و میکروپیگمنتیشن این دو را باهم بوجود می اورد.

میکروپیگمنتیشن با نام دیگری هم شناخته می شود. درماپیگمنتیشن اصطلاح دیگری است که به میکروپیگمنتیشن می گویند. برای از بین بردن اسکار یا جای زخم و جوش، اصلاح عیوب لب، بازیابی هاله پستان در افرادی که در حال شیمی‌درمانی هستند و برای عمل‌های جراحی بازسازی پستان و هر نوع استفاده ی دیگری که حالت درمانی دارد درما پیگمنتیشن را شامل می شود.

یافتن پیگمنتر و متخصص میکروپیگمنتیشن خوب

میکروپیگمنتیشن چیست
میکروپیگمنتیشن چیست

برای آنکه نتیجه میکروپیگمنتیشن در حد اعلای خود باشد این عمل باید توسط فرد متخصص و مجرب و آموزش دیده انجام شود. کسانی که آموزش آرایش دائم دیده اند و مجوز اینکار را دارند از افراد مناسب برای انجام اینکار می باشند.

البته برای اطمینان بیشتر ، قبل از انجام میکروپیگمنتیشن ، می توانید از پزشک خود نیز مشاوره و راهنمایی بگیرید. بخصوص اگر بیماری خاصی و شرایط جسمی خاصی دارید و از داروهای خاصی استفاده می کنید با پزشک خود درمیان بگذارید.

مراقبت از پوست بعد از میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن چیست

مراقبتهای بعد از میکروپیگمنتیشن را جدی بگیرید و انجام دهید. تعداد جلسات انجام میکروپیگمنتیشن را با پیگمنتر خود فیکس و تعیین کنید که استرسی نداشته باشید. روش های آرایش نیمه دائم نیاز به ترمیم دارند که حالت دائمی بخود بگیریند پس از زمان های ترمیم غافل نشوید.

اینرا هم بخوان :  میکروبلیدینگ برای چه کسانی مناسب نیست؟

ترمیم پوست بعد از میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن چیست

فعالیتهای روزانه رو ادامه بدهید این ترمیم خودبخود توسط سیستم ایمنی بدن انجام می شود فقط مراقب باید ها و نبایدها باشید . تیرگی ابروها ورنگ میکروپیگمنتیشن را باید اگاهانه متوجهش باشید تا دچار اضطراب و دلهره نشوید. این ترمیم و ریکاوری زمان زیادی طول نمی کشد . معمولا میکروپیگمنتیشن در دو جلسه انجام می شود. جلسه دوم هم نوعی ترمیم محسوب می شود و مهم است .

عوارض جانبی میکروپیگمنتیشن کدامند؟

میکروپیگمنتیشن چیست

میکروپیگمنتیشن شبه تاتو است و بنوعی با خراش پوستی همراه است و این یعنی احتمال عفونت در پوست . درد هم که عارضه ای طبیعی است بعد از خراش. که با رعایت مسایل بهداشتی و تخصص پیگمنتر این عوارض به حداقل خود می رسند.

ورم و قرمزی پوست از عوارض خفیف میکروپیگمنتیشن هستند که واکنش پوست به خراش است و بزودی بهبود حاصل می شود.

کسانی هم هستند هر چند به تعداد کم و شاید نادر که به رنگدانه میکروپیگمنتیشن حساسیت پوستی داشته باشند. که چاره شناسایی این افراد تست حساسیت پوستی است که توسط پیگمنتر انجام می شود.

پخش شدگی رنگ هم بخصوص در پوستها چرب یک عارضه احتمالی است .

باقی ماندن جای زخم در میکروپیگمنتیشن امر نادری است که این نشاندهنده این است که میکروپیگمنتیشن به درستی و اصولی انجام نشده است.

از دست زدن به محل زخم پرهیز کنید و مراقبتها را انجام دهید و با انجام میکروپیگمنتیشن اصولی و درست این عوارض احتمالی به حداقل خواهند رسید.

مراقبت‌های بعد از میکروپیگمنتیشن چیست و چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

میکروپیگمنتیشن چیست

ما در این مورد مقاله ای مجزا در سایت قرار دادیم که می توانید آنرا مطالعه کنید :

مراقبتهای بعد از میکروپیگمنتیشن را بشناسید.

برای آنکه مشکلات و عوارض میکروپیگمنتیشن به صفر برسید رعایت تمامی مراقبتهای میکروپیگمنتیشن لازم و ضروری است .

چه کسانی نباید میکروپیگمنتیشن انجام دهند؟

میکروپیگمنتیشن چیست

اگر محدودیت پزشکی نداشته باشید و از لحاظ عمومی شرایط نرمال و عادی داشته باشید می توانید میکروپیگمنتیشن انجام دهید .

زنان باردار و مادران شیرده و کسانی که دیابت دارند و انسولین تزریق دارند و افرادی که مشکل قلبی دارند نباید میکروپیگمنتیشن انجام دهند.

اگر هم می خواهید برای اینکار مطمئن شوید می توانید از پزشک عمومی تان کمک و مشاوره بگیرید. بعضی افراد بعد از زخم دچار گوشت اضافه می شوند که این افراد حتما شرایط خود را به پزشک کامل انتقال دهند .

انتخاب تکنیسین میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن چیست

اینکه کدام مرکز و کدام پیگمنتر را انتخاب کنید با توجه به فراوانی مراکز و پیگمنترها کار سخت و دشواری است .اما سوالهای زیر می تواند در این مورد به انتخاب شما کمک کند:

 • میزان سابقه کار آنها چقدر است و چند سال است که تجربه دارند؟
 • چند بار میکروپیگمنتیشن انجام داده‌اند؟
 • آیا برای این کار از جدیدترین روش‌ها و ابزارها استفاده می‌کنند و به‌روز هستند؟
 • آیا فرایند میکروپیگمنتیشن را حرفه‌ای و در سطح پیشرفته انجام می‌دهند یا در سطح ابتدایی؟
 • آیا فقط در میکروپیگمنتیشن تخصص دارند یا خیر؟
 • آیا با شرکت در سمینارها، دوره‌های آموزشی و… اطلاعات و دانش خود را به‌روز می‌کنند یا خیر؟
 • آیا فرد دیگری هم این مجموعه را توصیه کرده است؟
 • آیا کلینیک مورد نظر از نظر موارد ایمنی و بهداشتی، مطابق با اصول رفتار می‌کند؟
 • آیا محیط انجام کار تمیز و بهداشتی به نظر می‌رسد؟
 • آیا ابزارها و وسایلی که استفاده می‌کنند دارای استانداردهای لازم هست یا خیر؟ مثلا سوزن‌ها، رنگ‌ها و…
اینرا هم بخوان :  آموزش تاتو بدن جدیدترین سبک های هنری

انواع میکروپیگمنتیشن را بیشتر بشناسید.

1- میکروپیگمنتیشن ابروها

میکروپیگمنتیشن چیست

کسانی که ابروهای کم پشتی دارند که بر اثر حادثه و بیماری به ابروهایشان نقصی وارد شده است با انجام میکروپیگمنتیشن این نقص کاور می شود . البته با مهارت پیگمنتر و انتخاب فرم مناسب ابروها ، می تواند زیبایی چهره شما رو هم تضمین کند. در واقع یکی از مهمترین دلیل گسترش و وفراونی انجام میکروپیگمنتیشن بخاطر همین اثر فراوان آن بر فرم دهی و زیبا سازی ابروها و صورت است .

2- میکروپیگمنتیشن لب

میکروپیگمنتیشن چیست

هستند کسانی که در اثر حادثه یا تصادف بخشی از لبانشان دچار نقص شده است . میکروپیگمنتیشن برای این افراد موجب تقویت روحیه ترمیم و اصلاح لب خواهد شد . رنگ آمیزی لب در حجم بیشتر برای کسانی که لب های کوچکی دارند نیز می تواند ایده ال باشد.

3- میکروپیگمنتیشن خط چشم

میکروپیگمنتیشن چیست

خط رویش مژه قسمتی از چشم محسوب می شود که باعث عمیق دیده شدن آن می شود که اگر این خط رویش کامل و زیبا میکروپیگمنتیشن شود چشمها زیباتر دیده می شوند. استفاده از سایه ها یکی از تکنیکهای میکروپیگمنتیشن خط چشم است که کاربرد فراوانی دارد.

برخی سوالات شما

پوست من خشک است انجام آن مشکلی ندارد ؟

نخیر . براحتی می توانید از خدمات میکرو ابرو استفاده کنید.

ماندگاری اش چقدر است؟

بین دو و سه سال

آیا با دستگاه انجام می شود ؟

بله .

قیمت آن چقدر است ؟

به عوامل زیادی بستگی دارد و یکی هم خود متخصص . میانگین در سال 99 از 500 هزار تومان به بالا

ماندگاری از میکروبلیدینگ بیشتر است ؟

بله. حداقل دوسال دوام دارد.

من شنیدم میکروبلیدینگ ظریفتر است ؟

بله چون با قلم دستی انجام می شود. البته برای میکروپیگمنتیشن هم سوزنهای بسیار نازک وجود دارد که اگر ظریف و دوام برایتان مهم است می توانید از مزایای ان بهره مند شوید/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *